Make your own free website on Tripod.com
You are here: APL Site Map > 2001 Inter-Club Team | Spring Singles Tournament | Round Robin League | Inter-Department League | Doubles Tournament

2001 Inter-Department Team Tennis


Monday
HOME            AWAY
Wednesday
HOME            AWAY
4 Jun
   Space    3   SSD/Aero   0
#1 Gregory/     Kershner/     6-1,6-4
   Lario        Chiu  
#2 Newell/      McDonald/     6-2,5-7,6-0
   Kil          Li
#3 Blackburn/   Milnes/       6-3,6-3
   Talaat       Eagles
6 Jun Wed BISD/SubTech - ADSD/PPSD
11 Jun ADSD/PPSD - Space 13 Jun
   SSD/Aero 1   BISD/SubTech  2
#1 C. McDonald/ Brown/     3-6,6-7(5)
   Kane         Sevick  
#2 Kershner/    Ku/        SSD Won
   Chiu         Scarlett
#3 V. Ilenda/   Haywood/   BISD Won 
   S. McDonald  
18 Jun SSD/Aero - ADSD/PPSD 20 Jun BISD/SubTech - Space
25 Jun
   ADSD/PPSD 3  SSD/Aero   0
#1 Walston/     Kershner/  6-3,6-2
   Colangelo    Chiu 
#2 Fenner/      McDonald/  6-2,6-2
   Moellers     Weiermiller     
#3 Furst/       Eagles/    6-3,2-6,6-2
   Gush         Ilenda
27 Jun Space - BISD/SubTech
9 July
   BISD/SubTech 1 SSD/Aero   2
#1 Brown/       Kane/      1-6,6-3,4-6
   Scarlett     Chiu 
#2 Ku/          McDonald/  4-6,6-3,5-7
   Alder        Li     
#3 Haywood/     Milnes/    7-5,4-6,7-6
   Bohn         Ilenda
11 July Space - ADSD/PPSD
16 July ADSD/PPSD - BISD/SubTech 18 July SSD/Aero - Space (Rain-out played 8/15)
23 July
   SSD/Aero   0 ADSD/PPSD  3
#1 Kershner/                2-6,4-6
   Chiu
#2 McDonald/                2-6,2-6
   Weiermiller	
#3 Osiander/                0-6,0-6
   Gilreath	
25 July BISD/SubTech - Space
30 July ADSD/PPSD - Space 1 Aug
   BISD/SubTech ? SSD/Aero   ?
#1 Brown/       Kane/      7-5,6-3
   Sevick       Payne 
#2 Alder        McDonald/  
                      
#3        /     Ilenda/    
                Ilenda
6 Aug
   SSD/Aero   2     Space      1
#1 Kershner/    Newell/    x-6,6-y,z-6
   Chiu         ?
#2 McDonald/    Blackburn/ 6-4,6-2
   Li	          Sholar
#3 Osiander/    Tydlacka/  6-x,y-6,6-z
   Ilenda	      Talaat
8 Aug ADSD/PPSD - BISD/SubTech
13 Aug Makeup 15 Aug
   SSD/Aero   3     Space      0
#1 Kane/        Newell/    4-6,6-3,6-1
   Li           Sholar
#2 Kershner/    Tydlacka/  6-0,6-4
   Chiu         Kil
#3 McDonald/    ?/         7-5,6-0
   Gilreath     Talaat
27 Aug Playoff Space defeated STD/BISD 29 Aug Playoff ADSD/PPSD defeated SSD/JWAD
5 Sep
Final
   ADSD/PPSD    2   Space         1    
#1 Dan Fenner/      Matt Gregory/   0-6,1-6
   George Vetticad  Hyosub Kil
#2 Steve Fortney/   Pat Newell/     7-5,6-1
   Rajiv Thomas     Ted Sholar
#3 David Furst/     David Lario /   6-3,3-6,6-2
   Salvadore Talisa Elsayed Talaat

As in prior years, the home team is the first one named for the match and is responsible for supplying the balls. Courts 1 through 3 are reserved Mondays and Wednesdays for team tennis competition. For the third meeting of the teams, flip to determine which team supplies the balls.